Meet our Staff

Staff Overview

 

Mrs L Rogers
Headteacher
Inclusion
Designated Safeguarding Lead

Mrs G Beale
Deputy Headteacher (Inclusion)
Deputy Designated Safeguarding Lead

Miss E Redwood-Sawyerr
Deputy Headteacher - Raising Standards (Curriculum)
Deputy Designated Safeguarding Lead

Miss S Rouse
Assistant Headteacher - SENCO 
Deputy Designated Safeguarding Lead 

Mrs Y Bruce
School Business Lead

Miss S Gunner
Phase Lead Years 3 to 6

Mrs S Moss
KS1 Phase Lead Years 1 & 2

Miss J Chambers
EYFS Lead

Mr A Hartshorne
Lead Practitioner

Mrs A Pickles
Lead Practitioner

Mr A Wykes
School Practitioner


Class Structure 2021-22

Early Years Foundation Stage

Nursery
Mrs S Eaton

Miss S Hopgood

Reception

Catkin Class

Mrs T Consterdine 
Mrs L Read

Acorn Class

Mrs J Skeels 
Mrs T Mound

Saplings Class

Mr A Wykes
Mrs N Kearley

Key Stage 1

Year 1

Hawthorn Class

Mrs C Ettien 
Mrs K Black 


Aspen Class

Miss J Nicholls
Mrs J Abbitt

Chestnut Class

Mr D Caton
Miss K Hirst/ Miss D Floyd

Year 2

Nettle Class

Mrs S Moss 
Miss J Carlton 

Rowan Class

Miss J Smith
Miss A Brown

Elm Class

Miss A Lawrence 
Miss Day

Lower Key Stage 2

Year 3

Mountain Ash Class

Mrs S Brito
Mrs Y Wickes

Silver Birch Class

Mr K Metchear
Mrs V Mantranxhi

London Plane Class

Mr T Skinner 
Mrs L Lewis

Year 4

Maple Class

Miss B Pearce 
Miss L Pettis

Spruce Class

Miss R Nash
Mrs K Webber 

Whitebeam Class

Mrs A Pickles
Mrs H Goss

 

Upper Key Stage 2

Year 5

Beech Class

Mrs M Van-Dyk
Miss J Dawson

Linden Class

Miss C Oliver 
Miss J Crowley

Pine Class

Miss S Ludlow
Miss T Bannister

Year 6

Cedar Class

Mr A Hartshorne 

Miss B Allery (Class Share)

Oak Class

Mrs B Hassan

Miss S Sampson

Elder Class

Mrs L Parsons

Miss B Allery (Class Share)

 

Support Staff 2021-21

Pastoral Team SENDCo


Miss M Fernandez
Community Liaison Champion

Mrs L Motton
Wellbeing Champion

Mrs C Tebble
Wellbeing Champion

 

Mrs G Beale 

Deputy Headteacher - Inclusion
HLTAs Office


Miss C Bailey 
Wellbeing

Miss C O'Rouke

Mrs E Leggatt


Mr B Carter
Mr S Cassell
PE

Mrs Y Bruce
School Business Lead

Miss E Creek
School Office Manager

Miss K Trezies
Office Administrator 

                         Mrs P Carter                           
Office Administrator 

Teaching Assistants Nursery Nurses
Mrs M West
Mrs L Lewis
Mrs N Kearley
Mrs M Bacon
Mrs K Black
Mrs J Carlton
Mrs Z Casey
Miss K Webber
Miss D Floyd
Mrs Y Wickes
Miss T Bannister
Mrs V Matranxhi
Miss S Samson
Mrs J Crowley
Miss J Dawson
Mrs T Mound
Miss J Abbitt

Premises MDS
Mr M Debenham
Mr S Prosser
Mrs L Crane
Miss C Phillips
Privacy Policy | Cookie Policy